fbpx
עבד של הזמן? זרקו את השעון
30 באוקטובר 2017
כמה שעות שינה התינוק שלך צריך?
31 בדצמבר 2017

מה קורה בגיל 12 שבועות?


 

סביב גיל 12 שבועות מוחו של התינוק שלך עובר שינוי משמעותי, המאפשר לו לזהות ולהבחין בשינויים. לראשונה הוא יעשה מודע לכך שהעולם בו הוא חי משתנה סביבו כל הזמן.
שינויים בתאורה, בצלילים, בכלב שחולף על פניו, בכדור שמתגלגל...
ולא רק שינויים בסביבה החיצונית. התינוק שלך יתחיל, בהדרגה, לזהות וליזום גם שינויים ומעברים בגופו שלו. כך למשל, הוא יעשה מודע יותר לידיו, יתבונן בהן בריכוז ובעניין, ויתחיל לבצע עימן תנועות חלקות וזורמות יותר, שיחליפו את התנועות הקופצניות והבוסריות שהיו לו.
השליטה המשופרת בתנועות הגוף תאפשר לתינוק לגלות יכולות חדשות:
• להתבונן סביב
• להושיט יד לצעצוע שמושך אותו
• לעקוב אחר חפץ זז – עם או בלי להניע את ראשו
• הראייה משתפרת ונעשית חדה יותר
• ניתן לראות שהתינוק מבחין באנשים המתקרבים אליו, ומגלה בהם עניין.
• הוא יתחיל להשמיע קולות חדשים ולשחק עם עוצמות וגובה הקול שלו.
אבל עד שהתינוק יגלה שהוא מסוגל לעשות את כל זה, הוא יכול להיות מבולבל ומבוהל. העולם סביבו משתנה כל הזמן, וזה מצריך הסתגלות.

ההתפתחות כספירלה
בתקופה של התפתחות מואצת, תינוקות רבים יפגינו התנהגות "רגרסיבית". זוהי התנהגות צפויה ונורמלית וחשוב שהורים יהיו מודעים לכך.
להתפתחות יש אופי ספירלי – בכל פעם שאנחנו מרגישים שראינו את האור, יש תקופה של רגרסיה. התנועה היא תמיד למעלה, אך הספירלה לוקחת אותנו גם למטה לפני שעולים שוב.

כיצד נראית "רגרסיה"?
• תינוק שלא יורד מהידיים
• לא יורד מהציצי, מעוניין להיות מחובר פרקי זמן ארוכים מהרגיל, גם בלי לינוק / יונק יניקות קצרות מאוד כי עסוק יותר בסביבה (ואז משלים את הארוחות בלילה)
• אם ניזון מבקבוק - "מושך" את הארוחות, לועס את הפטמה, בפועל אוכל מעט
• ישן פחות טוב
• בוכה לעיתים יותר קרובות
• מתוסכל לעיתים יותר קרובות
כל שגרה שאולי הצלחתם לבסס בשלב זה – נוטה להשתבש.
זה יכול לייצר חוסר אונים גדול עבור ההורים, שמרגישים שהם איבדו שליטה והבנה של המצב. אתם אולי מודאגים שמא הוא לא מרגיש טוב, אולי מרגישים שסבלנותכם עומדת לפקוע, ואולי חוששים שההתנהגות של התינוק שלכם היא תוצאה של ההורות שלכם. ש"קלקלתם" אותו"!
תמיד כדאי לשלול אי נוחות פיזית או כאב. אך אם התינוק בריא ועולה יפה במשקל, צריך להבין שהוא פשוט גדל. לא עשיתם שום דבר רע – כך תינוקות מתפתחים. זהו שלב חולף, ובקרוב הוא יסתגל ליכולותיו החדשות ויתחיל ליהנות מהם. ועד שזה יקרה, זהו תפקידכם, ההורים, להיות שם בשבילו ולספק לו את כל הביטחון לו הוא זקוק.
בעולם שמשתנה כל הזמן – אתם הדבר היחידי שצריך להיות יציב וקבוע בחייו בשביל שהוא ירגיש שהכל בסדר.

ירידה לצורך עליה
כשמבינים שהקושי והתלות המוגברת הם עניין צפוי וטבעי, אפשר גם להבין שלמעשה לא מדובר כלל וכלל ברגרסיה, כי אם בתנועה משמעותית קדימה.
בכל פעם שהתינוק שלכם נצמד אליכם לעוד מנה טובה של חיבור – זה בעצם אומר שהוא גדל, מתפתח, ושהוא סומך עליכם שתהיו שם בשבילו במסע הזה.

איך אפשר לעזור לתינוק להסתגל ליכולותיו החדשות?
הליווי ההורי שלכם הוא קריטי עבור התינוק שלכם. התנסות חוזרת ונשנית ביכולותיו החדשות תעזור לו להסתגל ולהתגבר על השינוי שהוא חווה, ולכן מומלץ לבחור עבורו גירויים המתאימים לגילו ולהעדפותיו.
משחקים המשלבים מעקב אחר אובייקט, שינויים בגובה הקול, בקצב התנועה, מרקמים, או במיקום במרחב – הם מאוד רלוונטיים בגיל הזה, כשהם נעשים בקצב ובמידה הנכונה.
אחד המשחקים למשל, שהיו אהובים על בתי בגיל הזה, היה להתבונן בכפות ידי כשהנעתי אותן באיטיות מול עיניה.
אם התינוק סקרן מאוד ולא מצליח להתנתק מהסביבה – נסי להניק או להאכיל אותו במקום שקט עם מעט גירויים, כדי שיהיה לו קל יותר להתרכז בארוחה.
אם אתם נוהגים לבלות הרבה בחוץ ולעבור מפעילות לפעילות – אולי כדאי להוריד קצת את הקצב. התינוק שלך סופג עכשיו הרבה יותר ממה שבעבר, וזה יכול להציף ולעורר אותו מאוד, דבר שיכול להקשות עליו להירדם.

לקריאה נוספת על קפיצות התפתחותיות יש להיכנס לכאן.

יש לך שאלה אלי? אשמח לעזור. צרי קשר כאן