fbpx
גמילה מהנקות לילה
19 באוקטובר 2016
שינה מפוצלת
3 בנובמבר 2016

בשבחה של הפסיביות


 

הצילו! הוא לא נרדם בהנקה/ במנשא/ בעגלה/ על הכדור / וכו' וכו'...

מדי פעם עולה אצלנו בקבוצה הסגורה פוסט שכזה. בד"כ מהורים לתינוקות גדולים יותר (8 ח פלוס). ההורים בד"כ מנסים שוב ושוב את הטריק המוכר שעבד להם ככ יפה בעבר, אך לשווא. למה זה קורה ומה לעשות?

ראשית חשוב לי להצביע על הסתירה הברורה של אותן הפחדות נפוצות המאיימות על ההורים ש"אם תרדימו בהנקה/ מנשא/ עגלה וכו' התינוק שלכם תמיד יהיה תלוי בהם".
אם הם ככ התרגלו אז למה זה כבר לא עובד???

זה לא עובד משום שמלכתחילה לא הרגלתם אותם... רק נעניתם למה שהם היו צריכים. היות ומוח התינוק משתנה באופן דרמטי בשנותיו הראשונות לחיים, גם הצרכים שלהם משתנים. ולכן מה שהתאים בגיל 4 חודשים הופך ללא רלוונטי בגיל 8 חודשים.

אז מה עושים? מנסים משהו אחר.

ככל שהתינוק בוגר יותר כך הוא זקוק לפחות ופחות מעורבות הורית. זה לא אומר שהוא לא זקוק לנוכחות הורית! אבל הוא זקוק לפחות פעולות אקטיביות מצד ההורה. עם הזמן יש פחות ופחות צורך בקפיצות, נענועים וטיולים הלוך ושוב במסדרון. בשלב מסוים פעולות אלה הופכות למעוררות עבור התינוק ומקשות על ההירדמות.
אם התינוק כבר לא נרדם במנשא או על הידיים, נסו לשכב לצידו במיטה. זה יכול להיות במיטתכם, אם אתם בלינה משותפת בטוחה. זה יכול להיות על משטח נפרד אחר, כמו במקרה של מיטת תינוק נטולת דופן אחת, שהוצמדה למיטתכם. זה יהיה יותר מאתגר במיטת תינוק מסורגת. מה שחשוב זה שתוכלו לשכב לצד הילד באופן שיאפשר לו לגעת בכם ולהתקרב אליכם כאוות נפשו.

אם את מניקה נסי להניק בשכיבה. יתכן והתינוק ירדם כבר בשלב הזה. אם הוא לא נרדם בצורה זו המשיכי פשוט לשכב לצידו. תינוקות בגילאי 8 ח ומעלה לומדים בעיקר דרך חיקוי. אינך צריכה לעשות דבר - פשוט לשכב ולנמנם לצידו. הוא אינו לבד, הוא רואה שאת שם, את נגישה לו אם הוא זקוק לך, אבל את לא יוזמת שום אקשן, כי בלילה ישנים...

התהליך הזה הוא תהליך למידה. בהתחלה הוא לוקח זמן כי התינוק לא כ"כ מבין מה הוא אמור לעשות - אז הוא עשוי להתיישב, לשחק, לפטפט, לטפס עליך... זה בסדר, את לא יכולה להכריח אותו להירדם ואת גם לא צריכה. בסופו של דבר הוא יצטרף אליך. אם זה לא הולך והתינוק מגיב בתסכול או מצוקה, כנראה שזה עדיין לא מתאים לו - אם צריך, תמיד אפשר לחזור ולהרדים בדרכים המוכרות, ולנסות שוב במועד אחר. אבל אם התינוק אינו מתוסכל, אלא רק משחק לו ומושך את הזמן, כנראה שהוא בשל לכך אך צריך עוד קצת זמן להבין מה קורה. במקרה כזה היו עקביים. מפעם לפעם האסימון יורד, ועד מהרה הם מבינים מה הולך לקרות ונרדמים תוך זמן קצר.

זהו תהליך למידה אמיתי. הוא מבוסס על דוגמא אישית וחיקוי, הוא לא מתסכל ולא כופה על התינוק להתנהג באופן שהוא אינו מסוגל לו, והמענה לצרכיו נשאר זמין ומהיר בכל עת.

אם התנסיתם בתהליך דומה שתפו אותנו (תודה למי ששיתף בקבוצה סיפורים נפלאים!)

באהבה
שירלי

Image by haengematteORG from Pixabay

יש לך שאלה אלי? אשמח לעזור. צרי קשר כאן

  x
  סייען נגישות
  הגדלת גופן
  הקטנת גופן
  גופן קריא
  גווני אפור
  גווני מונוכרום
  איפוס צבעים
  הקטנת תצוגה
  הגדלת תצוגה
  איפוס תצוגה

  אתר מונגש

  אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

  סייגי נגישות

  למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

  רכיב נגישות

  באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.